Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu
Sen wpływa na wydajność i, oczywiście, na efektywność nauki. Nieregularność snu wiąże się z gorszymi ocenami i gorszymi wynikami w zakresie umiejętności poznawczych, werbalnych, przestrzennych, rozumowania i liczenia. Z tego powodu postaraj się ułożyć plan zajęć, który ściśle wymaga odpowiedniej ilości snu (7 lub 8 godzin), aby Twoja wydajność i koncentracja w nauce były optymalne.
Nie ucz się, gdy jesteś głodny
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy domowej lub materiału do nauki, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zjedzenie wystarczającej ilości jedzenia, aby zaspokoić swój apetyt. Nie ma nic straszniejszego niż studiowanie będąc głodnym, zwłaszcza, że stracisz koncentrację, którą tak trudno utrzymać. Dlatego zaleca się, abyś zjadł przed nauką lub, jeśli nie jesteś zbyt głodny, zostawił w pobliżu awaryjną przekąskę.
Wybierz ciche, dobrze oświetlone miejsce do nauki
Hałas jest zawsze dużym czynnikiem rozpraszającym. Dlatego jedną z głównych wskazówek jest wybór miejsca w domu, które jest ciche i ma optymalne oświetlenie. Ponadto, temperatura jest zawsze problemem podczas nauki, więc upewnij się, że miejsce nauki jest ogrzewane w zimie i chłodne w gorące dni. Więcej o tym zagadnieniu w artykule – jak prawidłowo urządzić pokój ucznia?
Zaplanuj swój harmonogram nauki
Posiadanie określonego harmonogramu jest bardzo ważne, abyś osiągał dobre wyniki w nauce. Posiadanie planu dokładnych dni i godzin, w których będziesz się uczyć, pomoże Ci skoncentrować się z wyprzedzeniem i wiedzieć, jakich przedmiotów będziesz się uczyć.
Trzymaj wszystko, czego potrzebujesz, blisko siebie
Porządek jest istotną kwestią podczas nauki w domu. W tym sensie, odpowiednią wskazówką jest posiadanie dużego stołu, który daje swobodę posiadania wszystkiego, czego potrzebujesz, czy to książek, notatek, komputera, ołówków, notatek, czy czegokolwiek, czego potrzebujesz.
Weź prysznic przed nauką
Ta wskazówka nie ma nic wspólnego z higieną, ale raczej z unikaniem stresu, czyli z poprawą zdrowia. Udowodniono, że kąpiel ma ogromny wpływ na rozluźnienie mięśni. W rzeczywistości eksperci są co do tego zgodni. Optymalny prysznic z gorącą wodą rozluźnia mięśnie (29-40 ºC); następnie kontynuacja z cieplejszą temperaturą (24-29 ºC) reaktywuje nas; natomiast zakończenie z zimnymi strumieniami wody aktywuje krążenie.
Rób sobie przerwy
Bardzo dobrą radą podczas nauki jest robienie przerw. Ale jak by to miało wyglądać? Idea jest taka, że okresy nauki powinny trwać około 50 minut, na przemian z 10 minutami odpoczynku. W ten sposób unikniesz bólu głowy, stresu, zmęczenia i typowych objawów braku koncentracji podczas nauki.