Zadaniem szkoły nie jest nauczenie nas życia w świecie dorosłych, ale nie oznacza to, że nie możemy wynieść z nich porządnych lekcji, które znacznie nam to ułatwią. Jedną z umiejętności, którą każdy z nas musi nabyć, żeby łatwiej przetrwać szkołę, jest współpraca z innymi, nie tylko na poziomie zawierania nowych znajomości, ale także wspierania się, chociażby w czasie pisania sprawdzianów.
Współpraca bardzo nam pomaga
Na każdym etapie naszej edukacji wszystko wokół nas pokazuje nam, że współpraca to lekarstwo na nasze największe problemy. Już w podstawówce zaczynamy dobierać się w zamknięte grupy, których członkowie nie tylko lubią się bardziej, niż z innymi kolegami z klasy, ale do tego sobie pomagają. Oczywiście na początku nie jest to szczególnie zaawansowana pomoc, ale nie zmienia to faktu, że już wtedy nawiązujemy więzi, które pokazują nam, że bez nich byłoby nam znacznie trudniej. W ten sposób szkoła przygotowuje nas do zawierania wartościowych znajomości w przyszłości i pokazuje nam już od naszych pierwszych lat w systemie, że razem jest po prostu raźniej.
Zainteresowanie firm profesjonalistami szkolonymi zdalnie
Współpraca uczy nas zarządzania
Kiedy mamy do dyspozycji cały zgromadzony wcześniej zespół, jesteśmy w stanie bez większego problemu działać na większą skalę, niż gdybyśmy byli sami. Nie zmiana to jednak faktu, że bez dobrej organizacji i porządnego zarządzania nie mamy szansy dobrze wykorzystać naszego potencjału. Szkoła, jeśli chcemy radzić sobie z nią szybciej i łatwiej, uczy nas więc, jak gromadzić zespół, ale także jak wykorzystać jego mocne i słabe strony tak, żeby zadanie zajęła nam jak najmniej czasu i żebyśmy otrzymali z niego jak najlepsze wyniki. Zadanie to tu nie tylko faktyczne zadania na ocenę, ale wszystko, za co się zabierzemy jako grupa czy zespół.
Nie każdy się nauczy
Jak to z każdą wiedzą i umiejętnością, którą uczy nas szkoła, nie każdy poradzi sobie z nauczeniem się skutecznej współpracy i efektywnego zarządzania zespołem. Można wręcz śmiało powiedzieć, że osoby, które nie mają ku temu żadnych predyspozycji, na pewno nie sprostają zadaniu. Będą wolały pracować same i samodzielnie radzić sobie z konkretnymi problemami, a nierzadko zdarzy się, że wymuszona przez szkołę praca w zespole będzie ich mocno ograniczała i denerwowała. Nie ma więc niczego złego w tym, jeśli nie czujesz, żeby szkoła przygotowała Cię do pracy w zespole, ale jeśli tak jest, to niekoniecznie jest wina jej nieudolnych starań czy za małego wkładu.