Szkoła to miejsce, gdzie nie da się przetrwać bez sprawnie działającego zespołu, na który zawsze możemy liczyć. Wbrew pozorom jednak nie jest to ta sama grupa osób, którą zaliczamy do naszych najbliższych znajomych. Nasz zespół wcale nie musi się z nich składać, chociaż przeważnie prędzej czy później te dwie grupy zaczną się ze sobą przeplatać i staną się tożsame.
Jak dobierać członków swojego zespołu?
W szkole, jak w pracy, jeśli chcemy odnosić sukces, musimy rozdzielić to, kogo lubimy od tego, z kim dobrze nam się pracuje. Osoby w naszym zespole, w którym pracujemy nad projektami, prezentacjami i zaliczeniami, muszą być osobami, z którymi przede wszystkim dobrze nam się pracuje i z którymi możemy się dogadać. Ponadto muszą to być ludzie, których umiejętności uzupełniają nasze braki i na odwrót, my musimy uzupełniać ich. Jeśli będziemy mieć w drużynie osoby o bardzo podobnych umiejętnościach, część będzie musiała robić to, czego nie lubi i być może nawet nie umie, przez co jakość naszego projektu znacznie się obniży.
Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły?
Po co nam zespół w szkole?
W szkole nikt do końca przecież jeszcze nie myśli o uczeniu się tego, jak działać w dorosłym życiu. To jednak nie do końca prawda. Są osoby, które zupełnie nie przejmują się jakością swoich zespołów i najchętniej wciągają do nich swoich znajomych, ale są i takie osoby, zwłaszcza te, którym zależy na ocenach z danego przedmiotu, które potrafią naprawdę dobrze dobrać sobie członków. Zespół nie tylko pomaga nam szybciej poradzić sobie z realizacją danego zadania czy projektu, ale także pozwala nam maksymalnie zwiększyć jego jakość, dzięki czemu możemy liczyć na lepsze oceny czy uznanie nauczyciela, co może na się przydać przy wstawianiu ocen na koniec roku.
Jak budowanie zespołów przyda nam się w przyszłości?
Im wcześniej nauczymy się budowania zespołów i zarządzania nimi, tym lepiej rozwiniemy tę umiejętność. A liderzy i specjaliści w zarządzaniu są bardzo pożądani na rynku pracy, nawet jeśli nie skończyli w tym zakresie żadnej szkoły. Współpraca z zespołem to najważniejsza umiejętność, która pomoże nam w wykonywaniu naszej pracy, bez względu na to, gdzie trafimy i ile będziemy zarabiać. Szkoła może pomóc nam nabyć tę umiejętność, ale żeby to zadziałało, musimy wiedzieć, po co nam porządny zespół u zapamiętać, że to, że kogoś lubimy, nie oznacza od razu, że jesteśmy zobowiązani zrekrutować go do naszej nowej i dobrze działającej drużyny.