Studiowanie na uniwersytecie jest jedną z najwspanialszych przygód, jakie kiedykolwiek przeżyjesz w swoim życiu. Ten etap będzie stanowił fundament twojej kariery zawodowej i w znaczący sposób wpłynie na twoją przyszłość. Kiedy już zdecydujesz się na swój kierunek studiów, czyż wybór uczelni nie jest bardzo ważną decyzją? Oczywiście, że tak.
Prawda jest taka, że nawet jeśli ten sam stopień jest oferowany w różnych szkołach, znajdziesz duże różnice w jakości nauczania i to jest coś, co będzie bezpośrednio wpływać na twoje przyszłe życie zawodowe. Zebraliśmy kilka aspektów, które uważamy za ważne przy wyborze uczelni i które z pewnością ułatwią ci zadanie. Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie ich wśród uczelni, na które zamierzasz się zapisać.
Oferta akademicka
Może się to wydawać oczywiste, ale nie należy o tym zapominać. Jeśli masz jasność co do tego, jaki zawód chcesz studiować, automatycznie odrzuć te uczelnie na których nie jest on oferowany. Skup się na szukaniu szkół, które oferują karierę twoich marzeń.
Koszty
Studia na uniwersytecie niestety nie zawsze są tanie. Ile pieniędzy masz do dyspozycji? Kiedy masz już jasność co do swojego budżetu, musisz obliczyć koszty, z którymi będziesz musiał się zmierzyć: czesne, materiały szkolne, transport, zakwaterowanie, itp. Jeśli nie masz oszczędności, czy będziesz w stanie pracować, aby pokryć rachunki? Czy możesz ubiegać się o stypendium? Zazwyczaj oferują je uniwersytety lub inne instytucje i będą one bardzo pomocne dla twoich finansów. Nasza rada jest jasna: nie wybierajcie uczelni, w której myślicie, że będziecie musieli zrezygnować z nauki, ponieważ nie będziecie mogli sobie pozwolić na spłatę rat, które pojawią się na waszej drodze. Zmarnujecie swój czas i pieniądze.
Prestiż uczelni
Jak ludzie mówią o uczelni, którą bierzesz pod uwagę? Są uczelnie, do których każdy chciałby pójść, są też takie do których dzieci idą tylko dlatego, że nie dostały się do lepszej. Do której z nich chciałbyś pójść? Jestem pewien, że do tej pierwszej. Nawet jeśli instytucja jest renomowana, jest jedna rzecz, o której należy pamiętać. Tylko dlatego, że uczelnia ma dobrą ogólną reputację nie oznacza, że każdy stopień, który oferuje jest doskonały. Dowiedz się, jak dobry jest program nauczania dla stopnia, którego chcesz studiować.
Reputacja wśród absolwentów
W nawiązaniu do poprzedniego punktu, przy wyborze uczelni należy kierować się opinią jej absolwentów, czyli osób, które ukończyły tam studia. Być może zaskoczy cię fakt, że w niektórych ofertach pracy osoby, które studiowały na określonych uczelniach proszone są o nie składanie aplikacji. Oczywiście, może być również odwrotnie. Jeśli posiadasz dyplom ukończenia prestiżowej uczelni, będzie to dodatkowym atutem.
Udogodnienia
Jest to bardzo ważny aspekt, szczególnie w przypadku kariery technicznej lub naukowej. Czy uczelnia posiada odpowiednie zaplecze? Czy będziesz mógł w pełni rozwinąć swój potencjał w laboratoriach wydziałowych? Czy biblioteka oferuje ci zasoby potrzebne do nauki? Sprawdź również, czy sale lekcyjne są przestronne i dobrze oświetlone.
Programy wymiany
Możliwość studiowania przez pewien okres czasu na zagranicznej uczelni będzie nie tylko wyjątkowym doświadczeniem. Twoje CV będzie lepiej wyglądać w oczach rekruterów, jeśli miałeś okazję studiować na uniwersytecie w innym kraju. Zwłaszcza w firmach międzynarodowych będziesz miał wartość dodaną, jeśli studiowałeś w innym języku i w środowisku wielokulturowym. Dowiedz się, jakie umowy międzynarodowe ma każdy uniwersytet, którym jesteś zainteresowany.